Tekst o wystawie M. Wasażnika w SDK

Go back to: wasaznik.com

Staromiejski Dom Kultury zaprezentuje w maju wystawę zdjęć Michała Wasążnika pod tytułem ” W Warszawie. Autor urodził się i wychował w Warszawie, to miasto i tutejsze środowisko kontrkulturowe ukształtowało go artystycznie we wczesnych latach osiemdziesiątych. Znany jako fotograf ówczesnej alternatywnej sceny muzycznej, szczególnie punkrockowej wciąż inspiruje się wszelako rozumianymi działaniami artystycznymi młodzieży, a należy tu dodać, że chodzi o młodość ducha, niezależnie od wieku.

Tak się złożyło, że los rzucił go w zupełnie inne klimaty, Wasążnik od wielu lat mieszka w Oslo, a Staromiejski dom Kultury miał okazję pokazać jego norweskie impresje w sierpniu 2013 r. Wraca jednak regularnie do swojego miasta i tu również realizuje nowe projekty fotograficzne.

Obecna wystawa jest wyborem z kilku kolejnych sesji zrealizowanych w specyficznych, rozpoznawalnych miejscach stołecznych z udziałem przyjaciół i dorosłych dzieci przyjaciół. Te miejsca to między innymi rozebrany już pawilon Emilia (sesja w przededniu zamknięcia MSN), budzący skrajne emocje Pałac Kultury i Nauki oraz kilka innych wnętrz, mniej lub bardziej reprezentatywnych, ładnych lub brzydkich, jak kto woli, ale zawsze bardzo warszawskich w klimacie. Nie architektura jest jednak tematem i głownym motywem, lecz ludzie. Ludzie, którzy tworzą to miejsce, ich potrety w działaniu. Stąd tytuł, będący skąd innąd naturalnym elementem jednego z prezentowanych potretow.